Ciąża a urlop wychowawczy – cz. II

Zgodnie z zapowiedzą z poprzedniego wpisu dziś o sytuacji, w której zachodzisz w ciążę w trakcie trwania urlopu wychowawczego, ale nie chcesz go przerywać.

Najważniejsze to mieć świadomość, że samo zajście w ciążę automatycznie nie przerywa urlopu wychowawczego. Jeśli chce się go przerwać, należy podjąć w tym celu odpowiednie kroki, co zostało szczegółowo przedstawione w poprzednim wpisie – Ciąża a urlop wychowawczy

W związku z tym, aż do zakończenia urlopu wychowawczego zgodnie z okresem, na jaki został zawnioskowany kobieta przebywa właśnie na tym urlopie. Od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński w takiej wysokości, w jakiej byłby on pobierany w trakcie urlopu macierzyńskiego, co jednak nie oznacza przebywania na urlopie macierzyńskim. Pamiętajcie przede wszystkim, aby nie łączyć automatycznie faktu pobierania zasiłku macierzyńskiego z przebywaniem na urlopie macierzyńskim, gdyż nie jest to warunek konieczny do pobierania zasiłku.

Dopiero w sytuacji, kiedy całość urlopu macierzyńskiego nie mieści się w wykorzystanym po dniu porodu urlopie wychowawczym, możesz wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *