Ciąża w okresie próbnym? Poznaj swoje prawa!

Kilka najbliższych wpisów na blogu będzie dotyczyło szczególnej grupy pracowników, jaką tworzą kobiety w ciąży. Wielokrotnie słyszeliście na pewno niezadowolone głosy pracodawców, które sprowadzały się do jednego – zwolnić się nie da, a płacić trzeba. Oczywiście, prawdą jest, że pozycja kobiety w ciąży jako pracownika jest w pewnym zakresie uprzywilejowana. Nie oznacza to jednak, że niezależnie od okoliczności, może ona być pewna zatrudnienia albo że nie musi podjąć odpowiednich kroków prawnych w przypadku niezgodnego z prawem zachowania pracodawcy.

O tym, jakie uprawnienia przysługują pracownicom w ciąży i jakie kroki podjąć, aby zabezpieczyć się przed rozwiązaniem stosunku pracy dowiecie się z najbliższych wpisów.

Magda – młoda dziewczyna, dopiero co skończyła studia w Krakowie i zatrudniła się w średnim co do wielkości przedsiębiorstwie w dziale finansowym. W dniu 10 grudnia 2015 roku podpisała umowę na okres próbny na 3 miesiące. Pracodawca poinformował Magdę, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie będzie w stosunku do niej poważniejszych zarzutów, po upływie tego czasu dostanie umowę o pracę na czas nieokreślony. Po trzech tygodniach pracy, w której nawiasem mówiąc radziła sobie bardzo dobrze, na rutynowej wizycie kontrolnej u swojego lekarza, Magda dowiedziała się, że jest w drugim tygodniu ciąży.

„Jak mam to powiedzieć szefowi? Przecież mnie zwolni” – ta myśl zaprzątała Magdzie głowę przez długi czas. Czy Magda w rzeczywistości powinna obawiać się wypowiedzenia umowy?

Zgodnie z Kodeksem Pracy pracownica w ciąży jest objęta ochroną również wtedy, gdy jest na tzw. „okresie próbnym”, czyli zawarła z pracodawcą umowę na okres próbny. Umowa taka nie może bowiem ulec rozwiązaniu (nawet, jeśli pracodawca wręczy pracownicy wypowiedzenie), ale tylko przy łącznym spełnieniu dwóch poniższych warunków:

 1. umowa na okres próbny została zawarta na okres co najmniej 1 miesiąca – nie należy mylić tego z faktycznie przepracowanym okresem,
 2. umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

 

Art. 177 § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

W przypadku Magdy, nie ma wątpliwości, że spełnia ona pierwszy z wymienionych powyżej warunków, ponieważ pracodawca zawarł z nią umowę na okres próbny na czas 3 miesięcy.

Co do punktu drugiego, czy umowa Magdy uległaby rozwiązaniu przed czy po upływie trzeciego miesiąca jej ciąży?

Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że jeden miesiąc ciąży, zgodnie z przyjętym w orzecznictwie Sądu Najwyższego poglądem, należy liczyć jako 28 dni, tj. cztery tygodnie. Skoro Magda po trzech tygodniach pracy dowiedziała się, że jest w drugim tygodniu ciąży, trzeci miesiąc ciąży (12 tydzień) upłynie po 3 miesiącach i jednym tygodniu pracy. Na szczęście dla Magdy, nie musi się ona martwić, że z uwagi na jeden tydzień może zostać zwolniona z pracy. Jej umowa nie ulega rozwiązaniu po 3 miesiącach, ale po upływie dodatkowych 2 tygodni wypowiedzenia. Kodeks pracy bezwzględnie przewiduje bowiem, że w przypadku zawarcia umowy na okres próbny na czas 3 miesięcy, okres jej wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Art. 34 Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Zgodnie ze wskazanymi przepisami, pracodawca Magdy nie tylko nie może wypowiedzieć zawartej z nią umowy, ale musi tę umowę przedłużyć do dnia porodu.

Kancelaria Kraków

72 komentarze “Ciąża w okresie próbnym? Poznaj swoje prawa!

 1. Witam. Chciałbym mieć pewność w 100%. Moje pytanie brzmi dostałam umowę na okres próbny 3 miesiące i jestem w ciąży w 4 miesiącu czy może mnie zwolnić (umowę dostałam 13.01.2017 i mam do 12.04.17) i czy zostanie przedłużona mi umowa po 3 miesiącach ?

  1. Witam, ja również chciałabym mieć pewność w 100 %. Sytuacja bardzo podobna. Umowa na okres próbny od dnia 01.01.2017 do 31.03.2017. Od dnia 16.01.2017 przebywam na zwolnieniu lekarskim podczas którego okazało się ze jestem w 7 tygodniu ciąży . Co dalej z moja umowa ?? Czy pracodawca musi przedłużyć do dnia porodu ?? Czy później ZUS wypłaca takiej kobiecie zasiłek macierzyński ? Bardzo proszę o pomoc ?

   1. Pani Saro,

    również Pani umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Nabędzie Pani również prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ dzień porodu będzie ostatnim dniem Pani ubezpieczenia chorobowego.

  2. Tak, Pani umowa powinna zostać przedłużona do dnia porodu, ponieważ umowa na okres próbny została zawarta na dłużej niż miesiąc i ulegnie rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży.

  1. Pani Magdo,

   zasiłek macierzyński nie jest równy wynagrodzeniu. Jest on obliczany w następujący sposób: wylicza się średnie wynagrodzenie brutto za okres 12 miesięcy przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego, następnie odejmujemy 13,71%, tj. składkę do ZUS na ubezpieczenie społeczne. Uzyskaną kwotę dzielimy na 30 i uzyskujemy w ten sposób wysokość zasiłku za jeden dzień brutto.
   Ostateczna wysokość będzie zależała oczywiście również od tego, czy zasiłek pobierany jest w 100 czy w 80%.

   1. Witam mam pytanie dostałam umowę na 3 miesiące od 02.01.2018 byłam u lekarza i okazało się że jestem w 9 tyg.ciąży,i mam pytanie czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu jak teraz dostane od lekarza zwolnienie i zaniose je pracodawcy.

 2. Witam. Bardzo prosze o odpowiedź na pytanie:
  Co zrobic w takiej sytuacji?
  Pracowałam na podstawie umowy o pracę na okres 3 mies. próbnych.Ponieważ byłam w ciąży, umowa powinna zostać przedłużona do dnia porodu , który przewidziany byl na dzień 22.02.2017r, ale nastąpił przedwcześnie dn.18.12.2016r, o czym poinformowałam pracodawcę na początku stycznia b.r. wysyłając listem poleconym wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski, ponieważ nie kilkakrotnie nie zastałam osoby decyzyjnej w miejscu pracy. Dodam,że przebywałam na zwolnieniu lekarskim , które wystawione było do 22.02.2017r. Ponieważ nie mogłam skontaktować sie z pracodawcą, sama dostarczyłam dokumenty do ZUS-u, prócz druku Z -3, który wypełnia pracodawca. Decyzją Zusu zasilek chorobowy został przerwany i powinien zostać przyznany zasiłek macierzyński, ale został wstrzymany ponieważ pracodawca nie dostarczył do Zusu druku Z-3. W zusie dowiedziałam sie ,że pracodawca wyrejstrował mnie z Zusu z dniem 17.12.2016r.choć na podstawie kopii aktu urodzenia wiedział,że poród odbył się z dn.18.12.2016r..Czy miał prawo to zrobić? Dodam,że do Zusu dostarczyłam akt urodzenia. Na dzień dzisiejszy nie mam z czego żyć.Zasiłek chorobowy został przerwany, a nie został mi przyznany zasiłek macierzyński, ze względu na brak druku Z-3, który wystawia pracodawca.Świadectwo pracy również nie zostalo mi dostarczone. Czy mogę żądać od pracodawcy odszkodowania w zaistniałej sytuacji? Czy grozi pracodawcy jakaś kara za niewysłanie do Zusu stosownych dokumentów?Pozdrawiam

  1. Pani Marzeno,

   na Pani miejscu przede wszystkim zgłosiłabym takie działanie pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy. Może Pani na tą chwilę żądać od pracodawcy zgłoszenia Pani do ZUS, doręczenia wszystkich koniecznych druków do ZUS, sprostowania informacji o dniu porodu, doręczenia świadectwa pracy oraz naprawienia szkody z tego tytułu, że nie otrzymała Pani zasiłku macierzyńskiego.
   W razie dodatkowych pytań bardzo proszę o kontakt mailowy: kontakt@prawapracownikow.pl

 3. Witam.
  Proszę o pomoc bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam. W dniu 01.12.2016 podpisałam umowę o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. W dniu 17.01.2017 dowiedziałam się że jestem w ciąży i to był 6 tydzień ciąży. Czy w moim przypadku umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia porodu, gdyby pracodawca nie zdecydował się przedłużyć mi umowy? Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?
  Kasia

 4. Przepraszam, jak to okres wypowiedznia po upłynięciu terminu umowy? Umowa na czas określony, czyli też próbny, kończy się w ostatnim dniu terminu, na jaki została zawarta, a wypowiedzenie obowiązuje tylko w przypadku wczesniejszego rozwiązania umowy. Czy ja czegoś nie rozumiem?

 5. Witam, zaczęłam pracę na okres próbny 3 miesięcy od 1 lutego 2017r., do 30 kwietnia. Czy jeśli zdarzy mi się zajść w ciążę przed 30 kwietnia to pracodawca przedłuży że mną umowę? I co w takim przypadku z zasiłkiem macierzyńskim? Proszę o odpowiedź. Ania

  1. Witam,

   Pani umowa ulegnie przedłużeniu tylko wtedy, jeśli 30 kwietnia będzie Pani po 3 miesiącu ciąży. Wtedy będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 6. Witam.. jeśli dostałam umowę 1.01.17r do 31.03.17r i okazało się że 13.01 zaszlam w ciążę, czyli do końca umowy nie będę w 3 miesiącu ciąży ( będzie 10 tydz) i co robić w takiej sytuacji.? Nic nie mówić pracodawcy i liczyć na to że przedłuży umowę i dostanę normalnie wychowawcze czy powiedzieć i liczyć że jakoś się dogadamy ale też jaka pewność że mnie nie zwolni..

  1. Pani Magdo,

   jeśli pracodawca przedłuży Pani tą umowę np. o kolejne 3 miesiące, to kolejna umowa będzie musiała ulec przedłużeniu. Nie chcę wskazywać Pani co robić, ponieważ to zależy od wielu czynników, przede wszystkim od podejścia do sprawy Pani szefa i tego czy chce Pani pracować w obecnej pracy.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 7. Witam, okres probny rozpoczelam 3.03.2017 do 03.06.2017. Na dzień dzisiejszy tj. 9.03 jestem w 8 tyg ciazy. Czego moge sie spodziewac, gdy dowie sie o tym pracodawca? Co mi sie nalezy? Czy moge isc wczesniej na zwolnienie niz koniec okresu probnego?

  1. Pani Alu,

   Pani umowa zgodnie z Kodeksem Pracy z mocy prawa ulegnie przedłużeniu do momentu porodu. Podczas wykonywania pracy w oparciu o umowę na okres próbny oczywiście przysługuje Pani zwolnienie lekarskie, na które może Pani pójść przed końcem okresu próbnego. Będzie Pani przysługiwało wynagrodzenie w stosownej wysokości w zależności od tego czy będzie Pani przebywała na zwolnieniu lekarskim czy też nie, a następnie zasiłek. Po porodzie będzie Pani otrzymywać zasiłek macierzyński.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

   1. a co z kontrolą w takim przypadku powiedzmy że kobieta wiedziała o tym że jest w ciąży i są na to dokumenty np u ginekologa i mimo to podjęła pracą na okres próbny i w połowie tego czasy pójdźie na l4

 8. Umowa na okres próbny od 02.03.2017 do 31.05.2017r. Prawdopodobnie jestem w ciąży. Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie (chyba się coś domyśla bo jest mi często niedobrze w pracy)?? Czy jeśli dostanę wypowiedzenie i przyniosę na wypowiedzeniu zwolnienie lekarskie to co będzie miało pierwszeństwo??

  1. Pani Dominiko,

   wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży Pani jest. Od tego będzie zależało czy pracodawca może wypowiedzieć Pani umowę. Jeżeli wręczy Pani wypowiedzenie, ma Pani od tego dnia 21 dni na złożenie odwołania do Sądu.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 9. Witam,

  Od dnia 02/02/2017 do dn. 02/05/2017 zawartą mam umowę o pracę na okres próbny.
  Obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży (liczone od ostatniego dnia okresu, czyli od 15/02/2017).
  Czy będzie przysługiwało mi prawo do zasiłku chorobowego w przypadku L4 do dnia porodu oraz później urlop macierzyński? Czy już teraz mogę pójść na L4 (z uwagi na wykonywaną pracę fizyczną, która zagraża).?

  Pozdrawiam,

  Aga

 10. Witam,
  Z dniem 18/02/2017 dostałam umowę o pracę na okres próbny który kończy się 19/05/2017. Dostałam 2 tygodniowe wypowiedzenie po miesiącu pracy. Na wypowiedzeniu okazało się, że jestem w 5 tygodniu ciąży. Z dniem końca okresu próbnego będę w 12 – 13 tygodniu ciąży. Rozumiem, że jeśli doniosę pracodawcy zaświadczenie lekarskie o ciąży, ten musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu a wypowiedzenie traci moc prawną?

 11. Dzień Dobry,

  Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi. Mianowicie pracowałam na umowę zlecenie od 10 lutego 2017 do 1 marca 2017. Od 2 marca tego roku dostałam umowę o pracę na okres próbny na 3 miesiące do 1 czerwca tego roku.
  Na wizycie kontrolnej 15 lutego dowiedziałam się ze jestem w ciąży ( 6 tydzień) za dwa tyg miałam rozpocząć prace na okres próbny. Ponieważ poprzedni ginekolog nie dawał szans na zajście w ciążę wgl się tego nie spodziewałam, nie planowałam i raczej nie mogłam w to uwierzyć, był to malutki zarodek i lekarz powiedział, że przy następnej wizycie za miesiąc będzie wiadomo czy ciąża się utrzyma, tak więc cierpliwie czekając podjęłam pracę na okres próbny…okazało się, że maluszek się rozwija jak należy, obecnie jestem w 13 tyg i nie wiem co dalej…… Pracuję w systemie dwa dni po 12H dzień/noc… dość uciążliwa jest dla mnie praca w takim trybie, innej możliwości nie ma. Nie wiem, czy mogłabym iść teraz na zwolnienie lekarskie? Czy byłoby płatne? Co z umową, czy zostanie przedłużona do dnia porodu? Co po porodzie, czy będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński ? W jakim wymiarze? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję

 12. Witam,
  Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży i rozpoczynam pracę na okres próbny 3 msc.
  Po okresie próbnym pracodawca przedłuża mi umowę na czas 7 miesięcy. Termin porodu wyznaczony jest na początek grudnia. Czy w takim przypadku po podpisaniu umowy na okres 7 miesięcy, przysługiwać mi będzie urlop macierzyński ?

 13. Witam,

  W dniu 01.01. rozpoczęłam pracę w firmie i otrzymałam umowę na 3-miesięczny okres próbny do 31.03. Po okresie próbnym umowa została przedłużona na czas nieokreślony (od kwietnia). Po otrzymaniu umowy na czas nieokreślony po kilku dniach dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo mnie zwolnić?

 14. Witam, proszę o pomoc. Okres próbny zaczęłam 1/02/2017 na 3 miesiące do 30/04/2017 ale 15/04/2016 dowiedziałam się ze jestem w 5 tygodniu ciazy zagrożonej i jestem na chorobowym na razie do 05/05/2017 Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić?? Jak będzie to wyglądało jeśli ma prawo mnie zwolnić czy będę miała nadal płacone chorobowe z zusu???

 15. Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny od 6.02.2017 do 05.05.2017. 2 tygodnie temu dowiedziałam się że jestem w ciąży. Dostałam zwolnienie lekarskie do 20.04. W związku z tym, że umowa ulegnie rozwiązaniu przed skończeniem 3 miesiąca (obecnie 7 tydzień ) czy mogę kontynuować zwolnienie lekarskie i otrzymać zasiłek chorobowy z ZUSu również po zakończeniu stosunku pracy ? Przez jaki okres ?

 16. Witam Pani Aniu,

  Piszę z zapytaniem odnośnie urlopu macierzyńskiego oraz umowy o pracę zawartej na początku kwietnia na okres próbny. Jestem w 7 tygodniu ciąży o której dowiedziałam się dość niedawno. Podpisałam umowę na okres próbny 3-ech miesięcy w dniu 03.04. Po 3-ech miesiącach podpisuję kolejną umowę na 7-em miesięcy. Moje pytanie to, czy po podpisaniu już 7-mio miesięcznej umowy i przejściu na zwolnienie lekarskie będzie przysługiwał mi po porodzie urlop macierzyński ?
  Pozdrawiam serdecznie
  A32

 17. Witam,

  Mam pytanie: jeśli pracodawca zawarł ze mną umowa od 3 kwiecień 2017 na 3 mc a ja obecnie jestem w 3 tyg ciąży – a więc w chwili rozwiązania umowy będę w 13 tyg ciąży pracodawca ma mi ją obowiązek przedłużyć? Czy dobrze to liczę? I je sz cz e pytanie o zasiłek macierzyński przez ostatni rok pracowałam za granicą czy ten czas wlicza się do okresu skladkowego?
  Pozdrawiam

 18. Witam. Od poczatku stycznia do konca marca mialam umowe o prace na okres probny. Umowa zostala mi przedluzona od kwietnia do konca pazdziernika br- czyli nowa umowe mam na okres 6mcy. Dowiedzialam się ze jestem w 2 tygodniu ciazy. Mam pytanie czy w moim przypadku pracodawca ma obowiazek przedluzyc mi umowe do konca porodu. Pobadto dobrze sie czuje i moge pracowac, zamierzam o ciazy poinformowac pracodawce ale obawiam sie ze jak sie dowie to dolozy wszelkich staran aby zwolnic mnie np dyscyplinarnie-czy bedzie mial do tego prawo ze wzgledu na to ze jestem w poczatkowym stadium ciazy? Bo zastanawiam sie czy w tek sytuacji nie lepiej skorzystac z L4 ktore proponowal lekarz z racji specyfiki pracy i duzego stresu na ktory jestem narazona aczkowiek czuje sie dobrze aby moc pracowac dalej… Jednakze moj szef-to firma prywatna i duzy cwaniak mowiac wprost wiec obawiam sie zeby w tej sytuacji nie zwolnil mnie dyscyplinarnie. Prosze o informacje. Z gory dziekujr

 19. witam mam pytanie dostałam umowe 20.03.2017 i trwa ona do 31.05.2017 dzisiaj okazało sie żę jestem w 6 tygodniu cazy czy umowa zostanie przedłużona

 20. witam mam pytanie dostałam umowe 20.03.2017 i trwa ona do 31.05.2017 dzisiaj okazało sie żę jestem w 6 tygodniu cazy czy umowa zostanie przedłużona

 21. Witam. Umowa o prace na okres probny 3 miesiecy wygasa mi z dniem 31 maja a okazalo sie ze jestem w ciazy w 1 miesiacu. Czu pracodawca musi mi umowe przedluzyc czy to tylko jego dobra wola? Dziekuje za odpowiedz.

 22. Dzień dobry, byłbym wdzięczna za odpowiedź na 2 poniższe pytania:
  1. jestem aktualnie w 8 tygodniu ciąży, w przyszłym tygodniu podpisuję umowę na okres próbny ( 3 miesiące) z nowym pracodawcą. Oznacza to, że ta umowa ulegnie rozwiązaniu w połowie sierpnia, a ja będę wtedy w 5 miesiącu ciąży. Wiem, że według umowa, która ulegałaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, przedłuża się automatycznie do dnia porodu. Zastanawia mnie jedynie, czy wiążąca jest tu data rozwiązania umowy widniejąca na niej, czy też mimo wszystko pracodawca ma prawo rozwiązać mi umowę np. 2- 3 tygodnie po jej zawarciu, z innej przyczyny niż zwolnienie dyscyplinarne czy upadłość firmy (kiedy ja będę dopiero w 3 miesiącu ciąży)?
  2. Jak długo będzie wypłacany zasiłek macierzyński po porodzie, oraz czy przysługują mi pieniążki, które normalnie byłyby wypłacane w trakcie urlopu rodzicielskiego?

  Będę niezmiernie wdzięczna za Pani odpowiedź.

 23. Witam,
  mam pytanie podpisałam umowę na czas próbny od 10.04.2017 do 31.07.2017. Dodam, że są to dwie umowy, które łącznie dają cały etat. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży, termin mam na połowę listopada. Coś słyszałam, że miały zmienić się przepisy dla kobiet w ciąży od maja lub czerwca. Lekarz namawia mnie na l4, żeby nie ryzykować, że mnie zwolnią, natomiast ja wolałabym pracować i nie przyznawać się pracodawcy, że jestem w ciąży ponieważ oprócz podstawy mam dużą prowizję oraz chciałabym spróbować dostać umowę na stałe – planujemy kredyt hipoteczny. Pytanie czy lepiej wziąć zaświadczenie, że jestem w ciąży i spytać wprost jakie są szanse na przedłużenie umowy nie tylko do dnia porodu ale na późniejszy czas czy po prostu wziąć l4, ponieważ pracodawca z reguły przedłuża tylko do dnia porodu. Czy później do zasiłku macierzyńskiego będzie uwzględniana podstawa z prowizją – dostaje w osobnych przelewach – jedno wynagrodzenie i drugi przelew napisany prowizja i miesiąc. Jeśli przedstawiam zaświadczenie, że jestem w ciąży oraz w którym tygodniu, podpisuje z pracodawcą jakieś dokumenty o przedłużeniu umowy czy po prostu posługuję się dalej umową na czas próbny. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 24. Witam okres próbny mam od 13.03 do 12.06 jestem w 7 tygodniu ciąży i niestety mam zwolnienie do 16.06 i lekarz mówi ze będzie cała ciąże kontynuowane bo ciąża się zagrożona w dniu przedłużenia umowy nie będę miała pełnych 12 tyg czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić jeżeli będę na zwolnieniu?

 25. Mam umowę na okres próbny od 8.05.2017 do 07.08.2017. W Ciążę zaszłam 09.02.2017. Chciałabym się dowiedzieć czy po porodzie przysługuje mi zarówno urlop macierzyński jak i rodzicielski?

 26. Ja również mam pytanie jestem w 4 tygodniu ciąży a umowę na 3 miesięczny okres próbny podpisałam 2 maja. Czy mój pracodawca ma obowiązek przedłużyć moją umowę i czy będę mogła dostawać zasiłek macierzyński?

 27. Dodanej że ginekolog zaproponował od 1 czerwca zwolnienie lekarskie gdyż pracuje po 12 godzin i nie ma to zbyt dobrego wpływu na moje maleństwo.

 28. Witam.
  Planuje zajsc w ciążę..Jeśli znajdę prace na okres próbny 3 miesięcy, i po miesiącu powiedzmy
  uda mi się zajsc w ciążę, to przysługuje mi się chorobowe na cały okres ciąży?

 29. A w jaki sposób liczy się wynagrodzenie jeżeli wcześniej nie pracowałam na umowę o pracę a zlecenie i nagle mam umowę na 3msc. Z tego co czytam to z ostatnich 12miesięcy bierze się średnią? W takim wypadku oprócz dochodów z 3 miesięcy na umowie pozostałe 9 będą liczone jako 0?

 30. Witam.
  Od 1 kwietnia mam umowę na okres próbny 3/4 etatu. Z końcem czerwca kończy mi się umowa. Jestem teraz w 13 tygodniu ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do dnia porodu? Będzie należał mi się zasiłek macierzyński? Czy w połowie czerwca mogę dać zwolnienie lekarskie?

 31. Witam . jestem w 12 tyg ciazy . podjelam prace na okres probny 1 miesiac . mam pytanie co dalej jezeli umowa nie zostanie przedluzona. Pracodawca nie wie ze jestem w ciazy

 32. Witam,
  Mam taki dylemat, ponieważ zaczęłam prace w danej firmie, ale na umowę zastępstwo (4 miesiące), od czerwca pracuję w tej samej firmie ale już na innym stanowisku i na umowie na okres próbny (3 miesiące). Zastanawiam się czy jeśli teraz zaszłabym w ciąże to czy umowa wydłużyłaby się do dnia porodu?

 33. Witam,

  mam umowę na okres próbny 3 mce od 15.04 – 14.07.2017. Niedawno okazało się, że jestem w ciąży – 4 tydzień. Czy umowa ulegnie przedłużeniu czy będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński?
  Czy powiedzieć pracodawcy wcześniej przed końcem umowy o ciąży i liczyć, że umowa będzie przedłużona dalej – ogólnie pracodawca jest przychylnie nastawiony do pracownika, panuje rodzinna atmosfera ,bardzo dobrze mi się tam pracuje, na pewno będę chciała tam dalej pracować czy poczekać jak umowa zostanie przedłużona i wtedy powiedzieć , w tej sytuacji przysługiwałby mi już urlop macierzyński?

 34. Witam.
  Umowe na okres próbny zawarłam 27.03.2017r na 3 miesiące do 27.06.2017r obecnie jestem w 6 tyg ciąży. Czy musze powiadomić pracodawce o ciąży przed końcem umowy ? I czy jeżeli moja umowa zostanie przedłużona 27.06.2017r na czas okreslony tna przykład na pół roku to czy na poczatku lipca jak powiem że jestem w ciazy to pracodawca może mi wypowiedzieć umowe ? Czy musi mi przedłużyć do czasu porodu. Dodam jeszcze że chcialabym powiedzieć przed uplywem 3 miesiaca ciąży.

  1. Witam,

   Pani umowa na okres próbny nie ulegnie przedłużeniu. Jeśli natomiast zawarłaby Pani umowę na czas określony, to jak najbardziej ta umowa będzie przedłużona do dnia porodu.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 35. Witam. Jestem w 10 tygodniu ciazy z dniem 1.06.2017r dostalam umowe o prace na okres probny ktory trwa 3 miesiace. Czy jesli pojde w lipcu na zwolnienie lekardie to czy moga mnie zwolnic? Jak to wszystko wyglada Pani aniu.. Z gory dziekuje za odpowiedź.

  1. Witam,

   nie, pracodawca nie może wypowiedzieć Pani umowy. Pani umowa zostanie przedłużona do dnia porodu, jak również Pani L4 będzie płatne, jeśli przepracowała Pani 30 dni.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 36. Witam, pracuję od 1 kwietnia 2017 roku na podstawie umowy o pracę.
  Dziś dowiedziałam się że jestem w 6 tygodniu ciąży.
  Czy w przypadku zwolnienia lekarskiego przed upływem okresu próbnego który u mnie wynosi 4 miesiące należy mi się przedłużenie umowy i płatne macierzyńskie?

  1. Witam,

   Pani problem jest bardziej złożony. Kodeks nie reguluje wprost sytuacji, w której umowa na okres próbny została zawarta na czas przekraczający 3 miesiące. W istocie taka umowa może zostać zawarta na maksymalnie 3 miesiące. Moim zdaniem Pani umowa w 4 miesiącu jest umową na czas określony. Część prawników uważa jednak, że taka umowa po upływie 3 miesięcy rozwiązuje się z mocy prawa. W obydwu powyższych przypadkach Pani umowa nie ulegnie przedłużeniu.

   Można jednak argumentować, że umowa taka jest od początku umową na czas określony i wtedy Pani umowa uległaby przedłużeniu.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 37. Witam
  Jestem w 7 tyg ciazy. Mam umowe na okres probny 3 miesiace, od 30.05.2017 do 30.08.2017. Kiedy moglabym pojsc na zwolnienie lekarskie? Czy dostane wynagrodzenie miesieczne takie jakie mam teraz ? Czyli 2200 brutto. Czy umowa zostanie mi przedluzona do dnia porodu ?

  1. Witam,

   jeśli przepracowała Pani 30 dni to przysługuje Pani wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Pani umowa ulegnie przedłużeniu, bo z podanych przez Panią informacji wynika, że na dzień 30.08 będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu ciąży.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 38. Witam jak wyżej jestem w podobnej syt do niektorych Pań. Od 1.06.2017 otrzymałam umowe o prace na okres próbny który kończy się 31.08.2017 .
  22 czerwca dowiedzialm sie ze jestem w 5 tyg ciazy….co z umowa kiedy powinnam powiedziec pracodawcy o ciazy?. Czy moja umowa ulegnie przedluzeniu? Czy po 1.07.2017 moge isc ewentualnie na L4 aby nie blokowac miejsca innym pracownika w tym czasie jesli umowa byla by przedluzona do dnia porodu?

  1. Witam,

   Pani umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jak najbardziej może Pani iść na płatne L4, jeśli przepracowała Pani 30 dni.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 39. Witam.
  10 maja 2017 rozpoczęłam umowe na okres próbny. Trwa do 8 sierpnia. Okazało się ze jestem w 5 tygodniu ciąży. Kończąc okres próbny powinnam być 10/11 tygodniu. Jeżeli będę na L4 płaci mi ZUS. Co potem? Wg zasiłku macierzyńskiego przysługuje on każdej kobiecie która jest bezrobotna a po porodzie taki status będę mieć. Czy tak jest?

  1. Witam,

   Pani umowa nie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jednakże, jeśli jest Pani osobą bezrobotną powinna Pani otrzymać zasiłek macierzyński w kwocie 1000 zł miesięcznie.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 40. Dzien dobry pani Anno
  Mam taki problem, otóż:
  Miałam przerwą w pracy powyżej 30 dni, bo byłam na zwolnieniu, i podczas tego zwolnienia rozwiązał sie moj stosunek do pracy. Okres nieskładkowy przekroczył 30 dni.
  Następnie podjęłam prace w nowej firmie 25 maja 2017r. i otrzymałam od razu umowę o prace na czas określony.
  bardzo źle się czułam wiec poszłam do lekarza (myślałam ze przeziębienie, gorączka, ból gardła, kaszel. Praca w pomieszczeniu klimatyzowanym i chłodniach otwartych, MARKET) , ku mojemu zdziwieniu okazało się że jestem w ciąży po badaniach, dostałam automatycznie zwolnienie od 8 czerwca 2017r.
  Moje pytania są następujące:
  1. Czy będzie mi się należeć świadczenie z tego tytułu ze jestem w ciąży, pomimo że nie przepracowałam 30 dni w nowej firmie?
  2. Pracodawca wypłacił mi tylko wynagrodzenie za przepracowane dni, czy powinien wypłacić za okres zwolnienia też?

  Całość wypłaty kręci się wokół tych 30 dni. Czy będzie coś mi się należeć?
  zamierzam iść 10 lipca bieżącego roku do inspekcji i zusu.
  Co Pani o tym sądzi i radzi mi zrobić? Proszę o rade.
  Pozdrawiam Asia

 41. Dzien dobry
  Mam taki problem, otóż:
  Miałam przerwą w pracy powyżej 30 dni, bo byłam na zwolnieniu, i podczas tego zwolnienia rozwiązał sie moj stosunek do pracy. Okres nieskładkowy przekroczył 30 dni.
  Następnie podjęłam prace w nowej firmie 25 maja 2017r. i otrzymałam od razu umowę o prace na czas określony.
  bardzo źle się czułam wiec poszłam do lekarza (myślałam ze przeziębienie, gorączka, ból gardła, kaszel. Praca w pomieszczeniu klimatyzowanym i chłodniach otwartych, MARKET) , ku mojemu zdziwieniu okazało się że jestem w ciąży po badaniach, dostałam automatycznie zwolnienie od 8 czerwca 2017r.
  Moje pytania są następujące:
  1. Czy będzie mi się należeć świadczenie z tego tytułu ze jestem w ciąży, pomimo że nie przepracowałam 30 dni w nowej firmie?
  2. Pracodawca wypłacił mi tylko wynagrodzenie za przepracowane dni, czy powinien wypłacić za okres zwolnienia też?
  Całość wypłaty kręci się wokół tych 30 dni. Czy będzie coś mi się należeć?
  zamierzam iść 10 lipca bieżącego roku do inspekcji i zusu.
  Co Pani o tym sądzi i radzi mi zrobić? Proszę o rade.
  Pozdrawiam Asia

  1. Witam,

   nie otrzyma Pani zasiłku chorobowego, jeśli nie przepracowała Pani 30 dni, natomiast zasiłek macierzyński nie jest uzależniony od przepracowanego czasu i taki jak najbardziej powinna Pani otrzymać. Niestety jeżeli nie przepracuje Pani 30 dni to wynagrodzenie chorobowe nie będzie wypłacane przez pracodawcę.

   Pozdrawiam,
   Anna Gurgul

 42. Witam…mam pytanie jestem na 3 miesięcznym okresie próbnym od dnia 01,06,2017 jednak dnia 28,06 poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży ( byl to 10tc ) jakie sa moje prawa…czy przysługuje mi przedłuzenie umowy do dnia porodu czy bedzie to płatne i czy przysłguje mi zasiłek macierzynski po porodzie…z góry dziękuję za odpowiedz

 43. Witam mam umowę od 2.11.17 do 31.01.17 na okres próbny trzech miesięcy. Czy jeżeli np w grudniu zajde w ciążę moja umowa zostanie przedłużona ? Bardzo proszę o odpowiedź . Pozdrawiam

 44. Witam mam umowe od 02.10.17.-01.01.18. umowa próbna o prace ,17.11.17 dowiedziałam sie że jestem w 4 tyg ciąży czy pracodawca musi mi przedluzyc umowe czy moze mnie zwolnic .

 45. Witam . Jestem na 3 miesiecznym okresie probnym (umowa o prace) . Od dn . 25.09-24.12.2017 . Wczoraj bylam u lekarza i okazalo sie ze jestem w 5 tygodniu ciazy. Jestem na zwolnieniu l4 do 27.11 z racji tego ze mam problemy z kregoslupem a praca jest ciezka . Nie wiem co zrobic czy moge dostarczyc kolejne zwolnienie juz od ginekologa . I czy moja umowa zostanie przedluzona z racji tego ze jestem w ciazy.

 46. witam serdecznie,

  Od 5 września 2016 r do 31 grudnia 2017 pracowałam na podstawie umowy o pracę….o 2 stycznia 2018 r zatrudniłam się w innej firmie i otrzymałam umowę o pracę na okres próbny 3 mies do 31 marca 2018r…..Dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 6 tygodniu. Z racji tego,że pracuję w przedszkolu i jestem narażona na różne choroby lekarz zalecił mi chorobowe. Po ilu dniach pracy mogę pójść na zwolnienie chorobowe (przerwa pomiędzy umowami wynosiła 1 dzień, w dodatku wolny od pracy – 1stycznia 2018) Rozumiem,że wówczas umowa z mocy praca zostaje przedłużona do dnia porodu…a co później? jak wygląda zasiłek macierzyński? Po porodzie nie zostaję już w stosunku pracy, czy przez 20 tyg otrzymuję wtedy 100% wypłaty netto pomniejszone o te 13%?

  1. Tak, Pani umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Może Pani w każdej chwili iść na zwolnienie lekarskie i będzie Pani przysługiwał zasiłek chorobowy, ponieważ nie było przerwy w zatrudnieniu, która trwałaby powyżej 30 dni.

   Zasiłek macierzyński zostanie natomiast obliczony w następujący sposób: wylicza się średnie wynagrodzenie brutto za okres 12 miesięcy przed uzyskaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego, następnie odejmujemy 13,71%, tj. składkę do ZUS na ubezpieczenie społeczne. Uzyskaną kwotę dzielimy na 30 i uzyskujemy w ten sposób wysokość zasiłku za jeden dzień brutto.

 47. Witam mam pytanie,dostałam umowę na 3 miesiące od dnia 02.01.2018,byłam u lekarza i okazało się że jestem w 9 tyg.ciąży,czy pracodawca przedłuży mi umowę do dnia porodu,jak dam mu teraz L4

 48. Dzień dobry,
  Pani Aniu, proszę o pomoc w następującej sytuacji: Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony próbny 3 miesiące. Za 2 dni tj 14/02/2018 upływa mi 3 miesiac ciazy (liczony wg miesiecy ksiezycowych 3x 28 dni). Koniec umowy nastomiast przypada na dzien 31/03/2018.Oznacza to ze moja umowa bedzie przedluzona do dnia porodu.
  Czy obowiązuje mnie w zwiazku z powyzszym jakis termin poinformowania pracodawcy nt ciazy? wolalabym powiedziec o tym pracodawcy jak najpozniej, jak to tylko mozliwe.

 49. Witam serdecznie,
  Jestem w siódmym tygodniu ciąży, od 01.02.2018 r do 30.04.2018 r mam umowę na okres próbny . Wcześniej dwa miesiące pracowałam na podstawie umowy zlecenia . Czy jeżeli teraz pójdę na l4 to dostanę normalnie chorobowe ? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

 50. Witam serdecznie!! Dnia 21.04.2018 podpisałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące… 7 dni po podpisaniu umowy tj 28.04.2018 poszłam do ginekologa i powiedzial że jestem w 4 tygodniu ciazy o której nie miałam pojecia… I takie pytanie czy ZUS nie przyczepi się do mnie ze niby zatailam ten fakt…??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Aby dodać komentarz rozwiąż równanie: *