Prawo pracy

Ciąża a urlop wychowawczy – część II

Zgodnie z zapowiedzą z poprzedniego wpisu dziś o sytuacji, w której zachodzisz w ciążę w trakcie trwania urlopu wychowawczego, ale nie chcesz go przerywać.

Najważniejsze to mieć świadomość, że samo zajście w ciążę automatycznie nie przerywa urlopu wychowawczego. Jeśli chce się go przerwać, należy podjąć w tym celu odpowiednie kroki, co zostało szczegółowo przedstawione w poprzednim wpisie – (link)

W związku z tym, aż do zakończenia urlopu wychowawczego zgodnie z okresem, na jaki został zawnioskowany kobieta przebywa właśnie na tym urlopie. Od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński w takiej wysokości, w jakiej byłby on pobierany w trakcie urlopu macierzyńskiego, co jednak nie oznacza przebywania na urlopie macierzyńskim. Pamiętajcie przede wszystkim, aby nie łączyć automatycznie faktu pobierania zasiłku macierzyńskiego z przebywaniem na urlopie macierzyńskim, gdyż nie jest to warunek konieczny do pobierania zasiłku.

Dopiero w sytuacji, kiedy całość urlopu macierzyńskiego nie mieści się w wykorzystanym po dniu porodu urlopie wychowawczym, możesz wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego.

Tagi

Anna Gurgul

Jestem radcą prawnym – członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyłam studia na kierunku prawo a także studia z zakresu prawa własności intelektualnej. W obszarze moich zainteresowań pozostaje głównie prawo pracy, a także prawo rodzinne i spadkowe.

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close